Listwy plakatowe DIY

Długo szukałem tego typu sposobów montażu plakatów na rynku, ale te, które znalazłem, nie sprostały moim oczekiwaniom estetycznym. Prezentowane rozwiązanie ma tę zaletę, że sami mamy wpływ na efekt końcowy i możemy inaczej niż w tradycyjnych ramach zaprezentować plakat/fotografię.

Potrzebne materiały:

 1. Listewki drewniane – ja użyłem listew maskujących 2cm na 0,5cm. Mogą tu być zastosowane również inne listwy, należy jednak wziąć pod uwagę aby zachować proporcje: mały plakat – zgrabniejsze listewki, plakat duży – listwy solidniejsze.
 2. Gumowa uszczelka okienna.
 3. 8 wkrętów do drewna –  ja zastosowałem 3,5mm na 16mm (wkręty uzależniamy od grubości listew aby umożliwić skręcenie obu listew).
 4. Dwie zawieszki do obrazów oraz cztery małe gwoździki do ich zamontowania.
 5. Sznurek.

Potrzebne narzędzia:

 1. Piła do drewna.
 2. Papier ścierny.
 3. Wiertarka + dwa wiertła 1mm i 6mm.
 4. Śrubokręt
 5. Olej do drewna, ewentualnie lakier bezbarwny lub koloryzujący.

Wykonanie:

 1. Przycinamy listwy na odpowiednią długość – ja przycinam listwy o 2cm dłuższe od szerokości plakatu, zostawiając nadmiar po 1cm z obu stron.
 2. Szlifujemy drobnym papierem ściernym listewki.
 3. Montujemy uszczelkę w taki sposób, jak pokazałem na zdjęciu. Zadaniem uszczelek jest, aby umieszczony pomiędzy nimi plakat nie wysunął się spomiędzy listew, ale też nie uległ uszkodzeniu.

4. Przybijamy zawieszki do obrazów.

5. Po rozplanowaniu otworów wiercimy je na wylot wiertłem 1mm, po czym wiertłem grubszym 6mm rozwiercamy otwory na głębokość około 2mm, w celu zrobienia miejsca na schowanie się głów śrub (tzw faza).

6. Skręcamy „na sucho” listwy, aby sprawdzić, czy wszystko pasuje i ponownie rozkręcamy.

7. Malujemy olejem, pokostem lub zabezpieczamy woskiem listwy. Możemy pomalować na biało, czarno lub inny kolor według uznania. Olej jednak najpiękniej uwydatnia słoje drewna.

8. Po wyschnięciu oleju montujemy plakat, mocujemy sznurek i gotowe.

We wpisie jako plakat-modelka występowała Paproć drzewiasta.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.