Paludarium – odpoczynek dla oczu

Dziś będzie o czymś, co mamy w domu: paludarium, orchidarium, akwaterrarium – nazwać to można różnie, jednak to nie nazwa jest tutaj istotna. Ważne jest to, że w zasięgu wzroku stwarza mikrokosmos – namiastkę lasu deszczowego z płynącym strumieniem.

Zbiornik powstał kilka lat temu, bazą było terrarium firmy Exoterra o wymiarach 60x45x60cm.  Tylnia ścianka wyklejona Xiaximem – rodzajem sprasowanej kory paproci z rodzaju Dixonia. Jest to naturalny podkład, który zapewnia korzeniom roślin doskonałe warunki wodne i powietrzne oraz jest bakteriostatyczny. Nawilżany może zaskoczyć kiełkującymi z jego wnętrza mchami i innymi roślinami, które niejako na gapę zawędrowały do naszego paludarium.

Dno wysypane jest białym piaskiem i stworzona jest przestrzeń dla świata podwodnego. Wypełnione jest wodą – jest to rodzaj niskiego akwarium, które też gości przedstawicieli mchów i microsoriów.

Mech wodny
Część podwodna

Nie brakuje też fauny – w części wodnej znajdują się krewetki Neocaridina, ślimaczki  Melanoides tuberculata, Physella acuta i Planorbarius.

Widok tego zbiornika zmieniał się i ewoluował na przestrzeni lat. Gościł on w swoim wnętrzu mnóstwo ciekawych odmian storczyków botanicznych, mchów, paproci, dischidii, anthuriów. Jedne skromnie podziękowały za gościnę, inne na dobre zadomowiły się w tej przestrzeni. Jednym ze stałych mieszkańców jest Dischidia complex, która kwitnie można powiedzieć nieprzerwanie oraz Dischidia ovata, która niedawno do niej dołączyła. Ciekawostka: dischidie w naturze niektóre liście przekształcają w domy dla mrówek i wówczas oba te gatunki żyją w swoistej symbiozie. Są to tzw. ant-house plant.

Paludarium – starsza wersja

Zapraszamy do obejrzenia zbliżeń na rośliny w zbiorniku i wczucia się w jego wyjątkowy klimat.

Dischidia complex – kwiat
Dischidia ovata – kwiat
Korzenie powietrze
Nasiona (prawdopodobnie Dischidii nummularii)
Pleurothallis na kawałku kory
Platycerium – część gromadząca wodę
Peperomia sp., San Angustin
Pleurothallis niveo globula – zapałka pokazująca wielkość kwiatu tego storczyka botanicznego
Sercowate liście Dischidii ruscifolii
Monstera adansonii – epizod z ukorzenianiem

Podobają Ci sie fotografie roślin? Zapraszamy do naszego sklepu z autorskimi plakatami  roślinnymi z różnych zakątków świata oraz z polskich ogrodów botanicznych: https://kuklafotografia.com/

 

1 zastanawia się “Paludarium – odpoczynek dla oczu

  1. Zdjęcia roślin są przepiękne 😍 a krewetki wyglądają jakby spotkały się na popołudniowej kawce 😄

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.