Ogrody botaniczne i palmiarnie – dlaczego nas fascynują?

Ideą przyświecającą powstaniu takich terenów była ochrona gatunku zagrożonego poprzez przeniesienie go do ekosystemu zastępczego.  Zapewniać on miał warunki naturalne, jednak powstałe w sztucznie stworzonym środowisku wymagającym stałej opieki człowieka.

Takie są suche fakty. Niemniej jednak klimat palmiarni jest specyficzny nie tylko poprzez roślinność w niej zamieszkującą, ale też poprzez charakterystyczną architekturę oraz przenikające się nawzajem wytwory ludzkiej ręki oraz rozrastającą się ekspansywną zieleń.

Przeszklone sufity pozwalają uprawiać podzwrotnikowe rośliny w niesprzyjającym im polskim klimacie. Z biegiem czasu każda szklarnia przybiera specyficzną formę – ramy zaczynają rdzewieć, grzejniki, rury i krany korodować. Mech wdziera się na gumowe węże, na betonowe i ceglaste murki. Na szybach powstają smugi i zacieki. Rośliny przeciągają materiały budowlane na swoją stronę. Przejmują szklarnie, tworząc w nich swoje nowe domy. Powstają w ten sposób niepowtarzalne kompozycje – niewystępujące w naturze, ale też nie do odtworzenia w domu.

W Polsce nie brakuje takich miejsc, a najpiękniejsze są naszym zdaniem Palmiarnia w Wałbrzychu, która zachowała swą historyczną konstrukcję oraz  Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego który jest obecnie najstarszym tego typu obiektem w naszym kraju. Mamy również ogromny sentyment do Egzotarium, które znajduje się w naszym rodzinnym mieście, a które ma zostać wkrótce przebudowane. Liczymy, że uda się odtworzyć jego specyficzny klimat.

Egzotarium w Sosnowcu

Jednak w każdym odwiedzanym przez nas miejscu, gdy na mapie pojawi się palmiarnia, nie powstrzymujemy się z wejściem w ten świat.  Patrzymy wówczas nie tylko na rośliny, ale na cały ten pozornie sprzeczny, a jednak w naszych oczach spójny związek: patyny na stalowych ramach z kroplami rosy na liściach.

Wszystkie prezentowane we wpisie zdjęcia zostały wykonane aparatem analogowym.

Chcesz mieć fragment palmiarni w domu? Zerknij na kuklafotografia.com, gdzie dostępne są plakaty z motywami roślinnymi. To, o czym mowa w tekście widać zwłaszcza na plakatach: fikus, kaloryfer i kafelki, w stronę słońca, kaloryfer liściasty i plątanina roślin.

7 myśli nad “Ogrody botaniczne i palmiarnie – dlaczego nas fascynują?

  1. Ja mam wrażenie, że niestety mało się mówi publicznie o takich miejscach, Ja sama raczej w nich nie bywam, czego żałuję! To na pewno super doświadczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.